OdysseusU Měsíce je začátkem roku 2024 opravdu rušno. Nejprve se v lednu nepovedl let soukromé agentury se sondou Peregrine a pak proběhlo nepovedené přistání sondy Slim. A minulý týden se uskutečnil další pokus. Soukromá americká firma Intuitive Machines vyslala k našemu vesmírnému sousedu svoji sondu Nova-C Odysseus. Byl to další pokus soukromé firmy o úspěšné přistání. Dosud na Měsíc přistály jen sondy pod vlajkou státních agentur. A ve čtvrtek 22.2. 2024 bylo plánované dosednutí na povrch.

Historicky první úspěšný let a přistání soukromé sondy Odysseus začal startem rakety Falcon 9 od společnosti Space X Elona Muska. V nákladovém prostoru na vrcholu rakety se krčil modul s názvem Nova-C Odysseus soukromé společnosti Intuitive Machines. Start byl úspěšný a i následují téměř 7 denní let proběhl velmi úspěšně. Všechny korekční manévry se povedly a to velmi přesně. Dokonce se uskutečnili jen dva z původních plánovaných tří. A ve středu 21.2. se modul usadil na oběžné dráze Měsíce ve výšce 92 kilometrů. Inženýři společnosti pak oznámili, že pokus o přistání se uskuteční podle plánu tedy ve čtvrtek 22.2. 2024 v e 23:49 středoevropského času.

Svým způsobem se jedná o přelomovou misi. Americká NASA vyhlásila a spustila v roce 2017 svůj program Artemis, který vrací lidstvo na Měsíc. Je plánováno celkem 7 misí a zatím se uskutečnila jen jedna. Artemis I. Jednalo se o nepilotovaný zkušební let lodi Orion bez posádky v automatickém modu. V roce 2022 kosmická loď doletěla k Měsíci provedla několik oběhu a vrátila se úspěšně na Zemi. V záři 2025 poletí mise Artemis II s lidskou posádkou, která opět jen proletí okolo Měsíce a vrátí se zpět. Teprve třetí mise Artemis III počítá s přistáním a pohybem dvou astronautů po Měsíci. A jeden z těch astronautů bude žena. To by sem mělo uskutečnit v září roku 2026. Následující mise pak zřídí na povrchu Měsíce stálou základnu.

 Oddyseus na Měsíci představaTo je ale budoucnost. Americká vesmírná agentura NASA to ale s Měsícem myslí opravdu vážně. Poskytla dotace několika soukromým firmám, aby se podílely na výzkumu Měsíce. Většina z nich vyvíjela modul pro přistání. Astrobotic Technology v lednu se sondou Peregrine neuspěla a nyní je na řadě firma Intuitive Machines a modul Nova-C Odysseus.

Modul unese až 130 kg nákladu a momentálně nese i 6 přístrojů od NASA, které lépe pomohou plánovat program Artemis. Ale místo je i pro ostatní a firma nabízí volnou kapacitu pro přístroje komukoliv, kdo zaplatí. Dokonce je v aktuální misi i jedno umělecké dílo. Jedná se o 125 miniatur z nerezové oceli, které znázorňují fáze Měsíce. Všechno je v tomto případě dané komerčním zájmem o Měsíc, který odstartovala Čína. Lidstvo se tedy definitivně vrací na toto kosmické těleso, ale vedle vědeckého zájmu nutno počítat i s komerčním zájmem. Je otázka, zda je to dobře a nebo špatně.

Ve čtvrtek večer se tedy uskutečnil další milník. Původně plánované přistání bylo přibližně o jednu hodinu odloženo a provedl se ještě jeden oblet Měsíce. Po naší půlnoci se zahájil přestup. Nutno si připomenout, že po zahájení manévru nejde přerušit přistání ale modul si „vybere“ přesné místo přistání. Místo přistání bylo zvoleno záměrně, poblíže jižního pólu v oblasti kráteru Malapert A. Zde jsou zásoby věčně zmrzlého ledu a to je surovina nutná pro přežití dlouhodobé mise.

Celý přistávací manévr neproběhl bez chyb např. nebyla optimální i komunikace s přistávacím modulem, ale ten přistával více méně automaticky. Po napjatém čekání se Odysseus po přistání přihlásil slabým signálem, zatím bez obrazových dat. Nyní se signál zkoumá, aby se zjistilo, v jakém stavu je přistávací modul a zahajují se pokusy o stažení obrazových dat.

Odysseus převrácený StředníDen po přistání, v pátek 23.2. 2024 se konala společná tisková konference NASA a firmy o Intuitive Machines. Tam byly představeny výsledky. Potvrdilo se úspěšné přistání, i když poněkud větší vertikální rychlostí, než bylo plánované. Ukázalo se také, že oproti původnímu vyhlášení, že modul stojí ve vzpřímené poloze, tomu je jinak. Modul se převrátil na bok a jeho horní část se opírá o nějaký kámen. Neleží tedy přímo na měsíčním povrchu. Špatná zpráva je, že k povrchu je natočen uměleckým dílem, které mělo být slavnostně vyfoceno. To nyní není možné, kvůli stínu. Dobrá zpráva je, že solární panely dodávají energii, baterie jsou nabité na 100 % a modul tak bude fungovat 1 lunární den, tedy cca 14 pozemských dní, jak bylo předpokládáno. Už během přistání se ukázalo, že nefunguje výškový laser. To byl velký problém. Naštěstí se na sondě nacházel jeden přístroj NASA, tzv. Lidar, který měl v testovacím režimu měřit výšku trochu jiným způsobem. Nakonec to dopadlo tak, že musel ostře pracovat místo nefunkčního laseru. To ovšem znamenalo dosti hektickou úpravu softwaru a jeho nahrání do sondy. Ta v určité fázi už přistává samostatně. Vše se podařilo a výškové měření fungovalo. Přístroj, původně určený k testů, musel být nasazen do plného provozu a uspěl. Teprve nyní se přišlo na to, proč výškový laser nefungoval. Z bezpečnostních důvodů byl na Zemi vypnut a už se zapomnělo (chyba v předstartovní přípravě) ho před startem znovu zapnout. I to se může stát.

Celkově lze říci, že to je obrovský úspěch. Přistání na Měsíci je technicky velmi náročné, a pokud to dokáže soukromá firma za zlomek ceny státní instituce, o něčem to hovoří. Zdá se, že začíná nová éra dobývání Měsíce a máme se na co těšit a snad se dočkáme z modulu Nova-C Odysseus o nějaké fotografie, už se na tom pracuje.

Intuitive Machines IM-1 Mission Animation from Intuitive Machines on Vimeo.

Advisory: The photography and videography provided by Intuitive Machines is available for media download and usage and require attribution to Intuitive Machines. The public media may not be used for advertising, marketing, or to imply endorsement.