Geminidy colorV okolí svátku sv. Lucie 14. prosince je možné pozorovat  výrazný astronomický jev. Je aktivní meteorický roj nazývaný Geminidy, meteory tohoto roje zdánlivě vylétají se souhvězdí Blížence. Jeho maximum letos nastává 15. prosince ráno, ale meteory se na nebi budou míhat v hojné míře i pár dní před a po dni maxima. Nesprávně se meteory nazývají padající hvězdy, ale určitě je možné si „něco přát“, jestli meteor na nočním nebi spatříte. V tomto svátečním adventním čase je tak možno propojit mystiku a exaktní vědu.

Jen si připomeňme, že meteory jsou malé kousky komet, které se srazí s atmosférou naší Země. Meteory roje Geminid mají ale jednu výraznou zvláštnost, která ho odlišuje od ostatních meteorických rojů, jako jsou třeba známe letní, srpnové Perseidy. Ta jedinečnost spočívá v tom, že mateřským tělesem není kometa, ale „drolící se“ planetka s názvem Phaethon. Toto těleso je tak trochu záhadné, obíhá Slunce po výrazné eliptické dráze, která ji přibližně jednou za 1,5 roku přivede k blízkosti Slunce až do vzdálenosti přibližné 21 milionů kilometrů. Je ovšem z podivem, že tato planetka neprojevuje kometární aktivitu, nevytváří výrazný ohon, jako komety. Dráhou tedy připomíná komety, ale nechová se tak a proto se nazývá planetkou. Přesto, sluneční záření reaguje s povrchem tohoto tělesa a toto se „drolí“ a opouští ho tak malé kousíčky a prachové částice. Vytváří se tak řeka úlomků planetky a jednou za rok se naše Země s touto řekou střetne. Pak pozorujeme meteory tohoto roje a jelikož všechny vylétají zdánlivě ze souhvězdí Blíženců, latinsky Geminidy, mají také podle tohoto souhvězdí jméno.

Geminidy IINavíc je tento roj bohatý na jasné meteory a pravidelně jich padá velmi hodně. Důvodem, proč tento roj není tak populární jako srpnové Perseidy je ten, že je prosinec, většinou je zataženo a je zima. V případě jasné oblohy se ovšem Geminidy odmění teple oblečeným vytrvalcům krásným nebeským divadlem. Nejlepší podmínky budou v noci ze 14. na 15. prosince kolo 2. hodiny ranní. Meteory ale budu vidět celou noc a to i pár dní před i po uvedením datu. Pokud tedy chcete pronášet vánoční přání při přeletech „padajících hvězd“ (správně řečeno meteorů), máte nyní jedinečnou příležitost.